Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Vjollca Koni

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Vjollca Koni   Fri Jan 15, 2016 7:27 amPoezi nga Vjollca KoniPikë Loti


Mė rëndon qerpiku
si petal me vesë
Diellin nuk e shoh
në qiellin me Re
Të lutem dimër lotin
ngrije në Rubin
Amanet dallandyshes
ta marri në shtegëtim.

Atje ku kam mallin
Ta vë në degë ulliri
ta dëgjoj këngën
zërin e bilbilit
Kur ta rrëzoj Dielli
e shiu ta pastroj
Në përqafim të dehem
e tju flas me gojë.
Mos më prit ...


Mos prit në stacionin e vjeter
Ku u ktheva në statujë që frymon
Në stuhi erërash të gjeja Ty
Si një Lis kryelartë në ëndrrën e shpresës tonë

Tani do flas me detin ti dhuroj lotin
Pa më parë e pa të parë në sy
Kur ti se njeh margaritarin
Vala në KORALE a Perlë ta shkrij.
***


Më ka ik shikimi diku atje larg
I zymtë është Dimri ,nata nuk më flet
Oaz formon loti , ftohti nuk e ngri
Noto aty brënda se je malli im.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Vjollca Koni
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: