Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS  - Portali


Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi

Tema Fundit
Keywords
teresinka pems Agron myrteza cato hysi alili zejnepe berisha nazareno nike gunsel periera anton muhammad djemal rexhepi sinan Gojcaj bytyqi shanazar irina vaka rabije riza mara
Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 20 më Fri Aug 23, 2013 4:47 am
SHTEGTIMI I FUNDIT I PESHKATARIT PLAK / Poezi nga Dashamir Malo
Mon Jan 30, 2017 10:12 am nga Agron Shele
Poezi nga Dashamir Malo


SHTEGTIMI I FUNDIT I PESHKATARIT PLAK

Kishte afro një vit,
që anija e peshkimit, “Pulëbardha e Kaltërsive”,
dergjej e ankoruar në Liman.  
Qëndronte e heshtur, me flamurët e zinj,
bërë fije – fije, si krifa e një kali
dergjej e ankoruar në Liman.  
Qëndronte e heshtur, me flamurët e zinj,
bërë fije – fije, si krifa e një kali të pezmatuar,


[ Më shumë ]
Komentet: 0
Poetika e Zhaneta Barxhaj, si frymë e lirë krjuese dhe abstraksion. / Nga: Agron Shele
Mon Jan 30, 2017 9:58 am nga Agron Shele


Poetika e Zhaneta Barxhaj, si frymë e lirë krjuese dhe abstraksion.Nga: Agron Shele


Poezia në vetvete, si formë shprehje e elokuencës më të thellë të mendimit dhe deshifrim i refleksionit në kontrast me mistizmin jetë gjithmonë të shtrirë në kohë dhe hapësirë shpesh lakonizon dhe varion nga format e zakonshme me të …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Midis poetikës antike dhe asaj postmoderne të Zamira Agalliut / Nga : Agron Shele
Mon Jan 30, 2017 9:45 am nga Agron Shele


Midis poetikës antike dhe asaj postmoderne të Zamira Agalliut


Nga : Agron Shele

 Se gjer ku shkojnë kufijtë e njohjes me poezinë, percepetimit të saj gjer në të fundit ind dhe infiltrimit me vetë ndjesitë më të thella shpirtërore, kjo mbetet habitati më i madh njerëzor, i cili ka reflektuar dhe do vazhdojë të rrezatojë …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Dritëhije… / Poezi nga Juljana Mehmeti
Mon Aug 29, 2016 6:34 am nga Agron Shele


Poezi nga Juljana Mehmeti


Dritëhije…


Në rrugën e hënës
që detin shkëlqen ,
lehtas me sy rrëshqas …
Fustani i bardhë , tis i mjegullt nate,
pas me ndjek
në të fundit kufij të valëve…

Më more …
edhe këtë natë…
misterit dritë të bardhë…,
që shfaqet imazhit hapësirë
në një siluetë të zbehtë …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Poezi nga Mimoza Çobo
Wed Apr 20, 2016 6:50 am nga Agron Shele


Poezi nga Mimoza ÇoboJAM GRUA E VËRTETË!


S'mund ta dua burrin,nëse veten se dua,
prandaj i fal detin e syve të notoj i lumtur,
kur zhytet thellësive sinqerisht me mua,
e di në dashuri nuk kemi për të humbur!

Se zemra për të çel lulet më të bukura,
i ujit me gjakun që rrjedh polen të artë,
kur petalet flladiten me …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Poezi nga Maria Hizma
Wed Apr 20, 2016 6:45 am nga Agron ShelePoezi nga Maria Hizma
POETNë fletët e bardha të shpirtit
lexon shkronjat dhe në heshtje pëshpërit
diku është shkruar aq bukur
diku tjetër vetmia ndrit

Thur vargun dhe ndërton poezinë
si një stilist që modën lëshon
lexon në zemër dhe në shpirt
dhe me vargun tënd zbukuron

Sa herë në shpirt lexove
herë …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Poezi nga Fatbardha Xhani Myslimaj
Wed Apr 20, 2016 6:38 am nga Agron Shele


Poezi nga Fatbardha Xhani Myslimaj
UNË DO TË KUDESEM QË TI TË JESH MIRË    
   
                                                                                                                             

Ti mos u lodh të kuptosh
ku qëndron sekreti im.
Unë nuk …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Poezi nga Sofia Doko Arapaj
Wed Apr 20, 2016 6:34 am nga Agron Shele


Poezi nga Sofia Doko ArapajSonteSonte dua të fle me ty…
E ç farë se të pres,
Në ëndërr,
A nuk është ëndrra,
Për njerëzit,
A nuk është ëndrra,
Për të gjallë?
Mos guxoftë njeri,
Të na ndajë sonte se…
Ah, ju lutem, mos,
Mos m’ a trembni lumturinë,
Se s’ kam më frymë,
Se kam kaq shumë mall…
Po ti mos u …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Poezi nga Iliaz BOBAJ
Wed Apr 20, 2016 6:29 am nga Agron ShelePoezi nga Iliaz BOBAJYLLI I FSHEHUR


Në këtë kohëz të arnuar,
me një shami reje mbi diell,
ditën ma shuan jotja natë,
përditë humbas një copëz qiell.

Dhe jeta ime jeton jetën,
me sy të mekur si qirinj,
me humbje hapësira qiejsh,
me ishuj qiejsh sterrë të zinj.

Po prapë s'mendoj kurrë për të ikur,
paçka se dritën …

[ Më shumë ]
Komentet: 0
Social bookmarking
Social bookmarking Digg  Social bookmarking Delicious  Social bookmarking Reddit  Social bookmarking Stumbleupon  Social bookmarking Slashdot  Social bookmarking Yahoo  Social bookmarking Google  Social bookmarking Blinklist  Social bookmarking Blogmarks  Social bookmarking Technorati  

Bookmark and share the address of Galaktika Poetike ATUNIS on your social bookmarking website
Top posters
Agron Shele (628)
 
shaban cakolli (110)
 
Riza Çato (4)
 
Mite Tabaku (3)
 
Alma Begaj (2)
 
Kristaq Gushi (2)
 
Kozeta (1)
 
profrksingh (1)
 
franceska shehi (1)
 
February 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
CalendarCalendar
Most active topic starters
Agron Shele
 
shaban cakolli
 
Mite Tabaku
 
Riza Çato
 
profrksingh
 
Top posting users this week
Statistikat
Forumi ka 50 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Natasha Limaj

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 737 artikuj v 634 temat