Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
April 2017
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 51 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Griselda Doka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 739 artikuj v 636 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Sofia Doko Arapaj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 44
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Sofia Doko Arapaj   Wed Apr 20, 2016 6:34 amPoezi nga Sofia Doko ArapajSonteSonte dua të fle me ty…
E ç farë se të pres,
Në ëndërr,
A nuk është ëndrra,
Për njerëzit,
A nuk është ëndrra,
Për të gjallë?
Mos guxoftë njeri,
Të na ndajë sonte se…
Ah, ju lutem, mos,
Mos m’ a trembni lumturinë,
Se s’ kam më frymë,
Se kam kaq shumë mall…
Po ti mos u mërzit, o shpirt,
Po më pe me lotë në sy,
Lermë të çmendem nga gëzimi,
Pse po flemë në ëndërr të dy…
Prapë Orfene


Anës detit,
ra një lot,
e mira valë…
valës lutur,
kot më kot,
nuk di të falë…
Mos i prek ,
valë moj valë,
Orfe -Sibile,
se.. kanë ëndrrën
për të rritur,
ah, Sibile…
Ah, Sibile…
Në të marrtë,
vala e ndarjes,
klithje bëje…
në parajsë,
në ferr, më tutje,
prapë… Orfenë…
…..
Shekuj,s
s’ do më tresë dheu,
më do të bukur Orfeu.
Lëndinave të afshtaTani s’kam më as nallane
shih fustanin copë e çikë
dhe për pak do fillojë shiu
ti Orfe ku je…
nuk mbaj mend, pse jam këtu
nuk e di ku lashë shtëpinë
mbaj mend një flamur të kuq
ti Orfe ku je…
tre lloj gjuhësh rrinë mbi kokë
mijëra vargje poezi
ec e ec nuk kam të sosur
ti Orfe ku je…
i mbledh flokët, plasa vape
me ujë po shpëlaj pak gjinjtë
do rri e… do pres këtu
ti Orfe ku je…
mos thoni që jam e çmendur,
se… rrobat m’ u shqyen vetë,
zagushi kam…. lulezonja
ti Orfe ku jeeee…
Sot me duajSot më duaj
sot, se nesër s’ do jem
do bëhem shapkë kaucuku e mamasë
të ndërrohem te arixhofka me një karficë…
Sot më duaj
sot, se nesër s’ do jem,
do jem e shoqja e korbit, a më kupton
sot më duaj, se nesër do jetë vonë…
***O grua e vockël,
o drithërimë klarine….

Atë kërkon,
do që të vallëzosh
të prekësh e të kërcesh
mbi shtratin e dritës
Të harrohesh e t u flasësh
për qypat e thyer
të çmendesh pas gurëve
të lashtë, të skalitur…
Po bota të qesh,
qesh bota…
të quan të marrë…
Epo me dikë
duhet që të flasësh
ej,ej, pergjigjmuni,
shikoni ç’ po bëj!
U tregon si hapat e tu
kapërcejnë kanalet e frikës,
si dora jote, u çorr në një ferrë
si dëshiron të shpërthesh herë pas here,
por askush s’ të kupton….

dëgjojnë dhëndurrët e largët,
mendojnë se je gati për t u martuar
e dëshirojnë të bëhen murgjit e manastirit tënd….

Kometat në detNdizen valët,shkumëbardha,
kemi kohë pa dashuri,
oh, të lutem hënë shtatzanë,
na linde sonte ne të dy…
njërin më të mire se unë,
tjetrën më ndritur se ti,
në një trup mjaltë të shkrirë,
n’ a lind sonte ne të dy…_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Sofia Doko Arapaj
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Muzafer Ramiqi: Zgjimi - poezi
» Milazim Kadriu: Poezi për dëshmorët e kombit (III)
» Poezi nga Jusuf Gërvalla
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi nga Beqir MUSLIU

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: