Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
October 2017
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Sofia Doko Arapaj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Sofia Doko Arapaj   Fri Jan 15, 2016 8:47 am
Poezi nga Sofia Doko Arapaj
Dhimbje


Si kurorë me gjemba,
thellë e egërngulur,
frymën më kanë thithur....
Kënaqur xhelati,
gozhdët edhe sorrat,
mbeten duke pritur...

Sa zbres nga trekëndëshi,
kreh flokët me gishta,
thaj djersën me mëngë...
Ndjell ëngjejt e mallit,
Armenesht e shqip,
të këndojmë një kengë..

............Të djelën që,o që me saba,
moj t' u bëftë nëneja....
Ajo varet ngadalëAjo varet ngadalë, prej luleve të shegës,
Më rregullon mua, jashmakun përmbi sy,
Shshshsht...po .nxjerrim kecat prej kasolle,
Pas kaq shumë ditësh.... s’ ka më shi....
Oh, si qeshim mes mersinash buzënxira,
Pse bukën e misërt më ndanë me hile,
Pse këpuca e shqyer, nxjerr gishtin dinak,
Pse kecat na ikën...me të xha Kolit kope....
Ajo varet... dalëngadalë prej syve të mi,
hshsht...mbi buzën e bukur, u bë poezi....

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Sofia Doko Arapaj
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Sabit Rrustemi sjell dy poezi të poetit të ndjerë Rexhep Elmazit
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: