Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
September 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Agim Desku

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 44
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Agim Desku   Tue Jan 19, 2016 8:51 am
Poezi nga Agim Desku
D J E P I


Mbi të vetmin djep shqipesh
U rrita në sy shqiponje
Me zërin e zanave si etje
Në rritje e pritje ëngjëjsh.

Çfarë fati kisha këtë mbrëmje
Kush m‛i zbriti yjet
Të ndriqojnë vargshpirtit tim.

Eh,ecë e mos u bëj poet
Të jetoj një mijë vjet më shumë
Në hyjni shndërruar më ëngjëjt pranë
Sy e zemër bashkë.

Jetova për qiell e tokë
Yll Davidi u bë djepi im
Në dritë zane me rritën shqipet.

Mbrëmjeve më falën krah fluture
Të fluturoj qiellit dhe zemrës tënde mike.

Aromë e saj cili jemi
Unë në zbritje yjesh a ti kur më vjen
Çdo herë pranë sëcilës mbrëmje.

Tani rrugën ke mësue
Dhe as unë e as varg poeti
Asnjëri nuk ikim pa fjalën tënde.

Në vet ëngjëll hyjnish jemi.

O zot sa me fat është ky varg
Që hyn në shpirt e bëhet flakë
Zemre.

E di, tani u bëre ti hyjni
Ndërruam vargjet
Ti dhe unë në të njëjtin varg
Yjesh.

Tek sa mbërrinë si zanë
Ëndërr thua më je
Apo vet gjeth trëndafili
Ku shkruaj vargun pafund.

Beso në frymë shpirti
Nuk vdes pa varg të lirë
Poeti
Pa ëndrrën e fatit tim
Që e gjeta tek ylli im.

I shndërruar sa herë në varg
E sa në fjalën e shpirtit tënd.

Të dytë u rritëm bashkë në djep shqipesh
Me emrin e zanave u ngritem në ozon.

Përtej diellit ngritëm kala Rozafati
Dashuritë i falëm për këtë tokë e qiell.

Ndërtuam kujtime lulesh dhe ëndrrash
Për më të bukurën e emrit tonë.

Beso se bota është fajtore
Apo vargu që më çmëndë.

O zot cila është kjo natë magjike
Që ëngjëjt e mbajnë në lot kujtimi.

Vallë si të ngritëm në varg poeti
Kur ti më hedhë në dritë dielli.

Në buzëqeshje hëne më merr
Të flas me vet yjet që ti i zbrite
Në tokë dhe varg poeti.

BURGU


Përse u krijue burgu
Që unë ta kujtoj
Përse kur nuk ka liri e jetë
Ai duhet të qendroj.

Mëkat o zot mëkat
Kur krijove njerinë
Që krijoj burgun
Ta shkatërroj lirinë.

Dhe bota çʹka një hall
Nga njeriu i krisur fytyrë djall.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Agim Desku
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Murat GASHI:Mësuesi dhe poeti Agim DESKU
» Poezi nga Agim Gashi
» Poezi nga Agim Ramadani
» Nënat e Trojeve të Shqipërisë - Poezi - 'Mejreme Gjocaj - Agim Bacelli'
» Agim Drenica : Vargje satirike - Humoristike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: