Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

  Poezi nga Dije LOHAJ

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Dije LOHAJ    Fri Jan 15, 2016 10:12 am

Poezi nga Dije LOHAJ
Vonë zbardhi agimi

( Masakra e Raçakut)

Në përkujtim të të rënëve të Raçakut...Lavdi u qoftë përjetësisht!Vdekja na shkeli kësaj nate.
Trishtimit i ra mishi në tokë.
Flokë fije-fije,
Thonj pa gishtërinj
Gjaku damarëve të Reçakut,
Ndezi vullkanet.
Këtë natë e humbi udhën agimi.
Kudo vërtitej vdekja.
Të vrarët
Nuk kanë dhembje.
Të rënët
Lanë amanet shpirtin.
U prishën ëndrrat,
Nga skelete fëmijësh,
Ecin nëpër luginë,
Me barrën e shekullit mbi shpinë.
Kanë marrë me vete
Natën dhe Raçakun,
Presin të zbardhë agimi.
Reçaku dërgoi vdekjen e ashtit tim
Në çdo varr të botës
Walker me dy vdekje në zemër
Një për mua, një për vete.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Dije LOHAJ
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: