Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
October 2017
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Dije LOHAJ

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Dije LOHAJ   Tue Feb 02, 2016 10:29 am
Poezi nga Dije LOHAJ

NË PRANGA TË DASHURISË


Mirë bëre që u ktheve,
Më duket se mungove një jetë të tërë,
S’e mbaja dot peshën e vdekjes,
Pa ditur nëse të pyetja e zgjuar,
Ose e kthyer në fantazmë:
- Ku humbe, i dashur?
- Kështu një ditë muzgu do të zhdukem!
Më the i trishtuar!
Jo ti, po unë,
E veshur me rrecka,
Do të zhdukem një ditë,
Pa ardhur e nesërmja ime,
Pa e kuptuar se kënaqësia,
S’është vetëm atëherë,
Kur e prek majën e qiellit me dorë
Por kur fluturon deri në tokë,
Ku shkelin këmbët e mia,
E me mollëza gishtash
Lëmoj zjarrin e saj,
Dhe urrejtjen ta zë për flokësh,
Ta shkrij si një copë akulli në diell,
Ta kthej në dashuri.
E sheh se puthjet e përjetshme,
Si flutura pranvere,
Po enden hapave të së tashmes,
E nëpër flatra paqeje
Po lëpijnë sekondat,
Mes tingujve e zjarrit,
Ditënata po mallkon errësirën,
E shpirti yt
Ka mbledhur të gjithë yjet nëpër qiell,
Nga njëra dorë
Pikojnë yje në dorën time,
Dora tjetër,
Prangat e dashurisë mban.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Dije LOHAJ
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Sabit Rrustemi sjell dy poezi të poetit të ndjerë Rexhep Elmazit
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: