Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 HESHTJE BLU…2 / Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: HESHTJE BLU…2 / Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava   Sat Aug 15, 2015 5:03 am
Poezi nga Lumturi Ymeri BersavaHESHTJE BLU…2


Heshtja me aroma
të kaltra e të gjelbërta
si valët e liqenit
e shushurima e plepave,
bën joga
nëpër kthina shpirti
Trazon hirin e viteve
skutave të fshehtësive
gacës ku ka mbetur
pakëz dritë e mekur…

Ashtu si perëndimi
shkrin diell sipërfaqes ujore
luhatet puhizës valore
E dalëngadalë
thyhet, përthithet thellësive
atje ku nisin vajin Sirenat
të ringjallin legjendat…

Heshtja përpëlitet qerpikëve
magjepsës në përkundjen e ëndrrave
edhe të lotëve
Mburoja të smeraldëve
më të thellë se blu
moteve, po aty…

Një jetë e zbraza heshtjen
e s’ia nxora dot fundin
kaq mbushur me ty…

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
HESHTJE BLU…2 / Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: