Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava   Tue Jan 19, 2016 8:45 am


Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava

Ç'ekuilibër...


Orët
minutat
sekondat
e grisën gëzimin,
e ai rrodhi në qindra
vrima të vogla
u shpërbë...

Ç'kontrast!
Duhet të vdesësh
që të rilindësh!
Duhet të biesh
që të ringrihesh!
Duhet të humbësh
që të rigjesh vetveten!

Ç'ekuilibër!
Mbylli sytë!
Të mos shohësh,
të mos zgjedhësh,
as ngjyrën, as dritën,
as anën!

Le të rrjedhin
brenda tyre kujtime
ëndrra dhe gjumë
Mbaji mbyllur!
Ajo është aty
në krahun tënd të shtrirë, bosh,
në jastëkun që mban ende
parfumin e saj...

Hapi sytë!
Njësoj verbon
mjegullnaja e padepërtueshme,
e akullt, e pakapëshme,
vetëm ca yje të largët. . .

Kortezhi i orëve, minutave, sekondave
mbërriti zhaurimës tënde
të sipërfaqes,
dhe u zhyt thellësive të mia të
heshtjes. . .

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: