Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
April 2017
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 51 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Griselda Doka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 739 artikuj v 636 temat
Sondazh

Posto temë të re   Përgjigju temësShare | 
 

 Lihet në harresë përvjetori i dytë i vdekjes së poetit të madh Din Mehmeti.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 44
Location : Albania

MesazhTitulli: Lihet në harresë përvjetori i dytë i vdekjes së poetit të madh Din Mehmeti.   Fri Nov 16, 2012 8:31 amDin Mehmeti


Lihet në harresë përvjetori i dytë i vdekjes së poetit të madh Din Mehmeti.

“Kur heshtja mbulon çdo gjë
Kur të gjithë flenë
Zgjohen poetët
Për t’u djegur nëpër vargje

Ata ia shtrydhin
Gjakun e keq mendimit

Shpirti i tyne shesh betejash

Nga temperatura e fjalëve
Vdesin ngadalë pa klithma “


U mbushën dy vjet nga vdekja fizike e poetit, dy vjet që në tribunalin e fjalës artistike mungon simbioza e figuracionit, metaforës dhe simbolikës së gjallë të poezisë kosovare. Dy vjet pa Din Mehmetin janë shumë ditë drite, janë shumë ditë diturie, janë shumë ditë mendimesh e meditimesh , që veç një promemorie e tillë dinte ti falte e ti dhuronte për të zbukuruar ylberet koloristikë të thjeshtësisë jetë. Ai ngrihej kur të gjithë heshtnin, ai fliste kur të gjithë flinin, ai largonte gjakun e keq të mendimit, ai vdiq ngadalë në eterin e pasklithmave. Dy vjet që një ikonë muzash të shuhej dhe dy vjet që një qytet me tradita të lashta historike dhe kulturore si Gjakova të harrojë dhe mos të përkujtojë më : njeriun,birin e saj, poetin, simbolin e zërit dhe dritësisë së mendimit. Pushteti Qëndror dhe ai Lokal, shoqatat e ndryshme dhe ato letrare heshtin dhe nuk dinë pse heshtin, kurse ai prehet në dheun e amshuar e të lehtë në pritje të resektit dhe mirënjohjes për atë ç'farë ka bërë dhe bëri për kulturën e kombit të vet. I madhi Din iku ashtu si nëpër mjergull, me zemër dhe shpirt të mbetur pas atje, tek faltorja e tij, tek Kosova kreshnike, tek Kosova që e këngëroi me këngë drithme, tek Kosova e lirë. Ai humbi nëpër atë rrugëtim pa kthim, për tu rikthyer sërish dhe më fuqishëm, tek muza e parë poetike, tek blasfemia e fjalës lirike, tek kënga e përmallshme për vjeshtën, tek petalja e bukur e trëndafilit, tek shpirti dhe ndërgjegjia qytetare, tek kushtrimi për gjakun që s' falet. Din Mehmeti ishte shëmbëlltyrë dhe mishërim i aspiratave popullore ; për komb, flamur, dituri dhe liri, dhe si i tillë ai do të mbetet përjetë në piedestalin e artë të korifenjve dhe personaliteteve shqiptarë, që i kanë shërbyer kombit tonë me ndërgjegjie qytetare dhe devotshmëri.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Lihet në harresë përvjetori i dytë i vdekjes së poetit të madh Din Mehmeti.
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AGIM GASHI:30 DHJETORI DITËLINDJA IME E DYTË
» “Tragjedia Tisa”, gjendet viktima e dytë?
» Po ta jap jetën me pushkë në duar më duket porsi të lind për herë të dytë thoshte Deshmori i UçK –Së Kolë N.Mirdita
» Xhevat Rexhaj: LDK - A këndellje apo thyerja e këmbës së dytë
» Baki Ymeri:Revista Kosova në numrin e saj të dytë (2010)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: