Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Mirvete Mehmeti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Mirvete Mehmeti   Fri Jan 15, 2016 6:57 am

Poezi nga Mirvete Mehmeti

MRËMJA NORDIKE

Tani në rrugën tënde jam
brenda teje dhe vetes time
të gjithë janë në gjumë...
Vetëm hapat e mi
të pa dukshëm
në lëvizje janë
sikur mundohen
ëndrrën ta zgjojnë
të ikin…
hija ende rrin
në pritje të ujërave të kohës
apo të një grimce blerimi me diell
që kur shputa shkelë
të lë gjurmë të buta...
Ҁ'KEMË


Ҁ'kemë për drekë sot moj nënë?...
bukë e shpresë,si cdo ditë
për shtatëmbëdhjetë vite
gjellë me ujë loti,
bukë nga dheu ,atdheut
e ëmbëlsirën
me gurë vendlindje sheqerosur
SI DRURIN


Burgosur brenda vetes
me mendimet,
si dhe ku të hedhë hapin
me këmbë të lidhura nyjë.
peshë e rëndë
kodër i bëri supet
me ngjyrat e jetës
që vetëm fati din me i dhënë.
botë e kotë,e shkretë
me njëmijë pyetje
pa as dhjetë përgjegjëje,
e shpirti,ngryset nga trishtimi
duke mbajtë pesqindmijë dhimbje
me shpresën se koha i shëron
mbase deri atëherë
krimbi të han si drurin.
GJALLË A VDEKUR


S'mund ta lë heshtjen
të bëj fole në mua,
aroma e luleve t'ua
mos mendo se më mashtron
A nuk e vërenë
se edhe bimët lotojnë
për mënyrën se s'i dhe pse jamë këtu
,,muri me gjoks nuk shtyhej''!...
Kot pëlhura e pranverës tënde më mbështjellë,
malli për atdhe
po e shqyen e bënë copë,copë...
Jo,jo s'do e lë ëndrrën skutave t'ua
një dallgë ndjenje
gjallë a vdekur
më skicon rrugën e kthimit
në djepin me ninula nëne.


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Mirvete Mehmeti
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: