Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Abide Gashi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Abide Gashi   Fri Jan 15, 2016 6:50 am
Poezi nga Abide Gashi
FLAKËT PËR LIRI NË REÇAK


Flakët në Reçak erdhën nga Karpatet
Si fantazmat ranë mbi kokat tona,
U ndërpre kënga dhe jeta atje në malësi
Se ua zinte frymën shqipja korbave të zi..

Erdhën ta shuajnë etjen me gjak shqiptari
Një ditë janari plot robëri, acar dhe stuhi
U ngrohën në flakët që digjnin njeriun për liri
Në tokën shqiptare hapën varre për shqiptari...

Kufoma djemsh, pleqsh në një gropë bashkë
Motrash, vashash, nënash, dyzetë e gjashtë,
U masakruan barbarisht fjetur në vatrën e vet
Sa u bë tmerr për botën që erdhi dhe i pa vetë...

Edhe toka ndjeu dhembje nga gjaku i ri i saj
Në gji mori të masakruarit dhe u shkrehë në vaj,
Ushtoi dhembja Reçakut që po ndahej nga jeta
Nga plumbat e gjakësorëve me bajoneta..

Si s’u ngopën me gjak të rinjsh këta barbarë
Pa faj dhe pa hak masakruan mijëra shqiptarë,
Reçaku u bë zëri më i fuqishëm që dëgjoi bota
Dritë shprese për atdhe në luftë me disa idiota...

Shkatërrimi i çdo gjëje vetëm pse ishte shqiptare
E ngriti në këmbë botën e tërë kundër barbarëve,
Për t’i mbyllur plagët për ta vazhduar jetën në liri
Të mbetëj me turp lugati, të kthehej në Serbi..


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Abide Gashi
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Poezi për dashurinë
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: