Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
October 2017
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Skënder Braka

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Skënder Braka   Wed Apr 20, 2016 6:26 amPoezi nga Skënder BrakaBesoni tek sytë e një gruaje...


Përshkënditur mes flakëve përveluese,
sytë e një gruaje, dy rruzuj shkëndijash janë.
Qëndrën e diellit përherë mbajnë pushtuar.
Gravitet i domosdoshëm për forca të paekuilibruara.
Besojini syve të një gruaje,
kur shfaqen si sytë e qiellit me vetetima.
Në ta është klithja e një nëne
dhe orgazma e humbur në psherëtima.
Syri i nje gruaje eshte syri i detit,
që kapedanin e mire kurrë s’ka per ta tradhetuar
dhe ne diten e rremetit.
Syte e nje gruaje, si një hon për butësitë e pafundeme.
Harrim, për dëshirat e shkurtëra mizore.
Dhimbje dhe rrënim për largimet e pakthyera.
Zjarrr varresh për perandori pasionesh të shfrenuara.
Pentagrame, për gjymtyrë dhe puthje të pangopura.
Vullkan, në orët e nisjes
e thirrur betejash për të ndjer të qaren e një femije.
Syte e nje gruaje jane etje per shtegetime
mbi therrmime akujsh,
të mbetura fluturim hapsirave te qelqeta,
mbi krahe te forte dashurie.
Furtunë shkatrrimtare për ëndërra çmëndurie.
Këmbana,që s’pushojnë së rëni,
për të humburit horizonteve të djegura.
Besoijini syve të një gruaje,
kur në orbita galaktikash endur pafundësisht,
tokës së zhuritur zbresin
për t’i kthyer stinët e ftohta, të lulëzuara…
Besoni tek syte e një gruaje...Mos i lëmndoni !
Në sytë e një gryaje rrotullohet gjithë bota.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Skënder Braka
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Sabit Rrustemi sjell dy poezi të poetit të ndjerë Rexhep Elmazit
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: