Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Gregori Colbert ( Tunizi) / Shqipëroi: Vasil Çuklla

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Gregori Colbert ( Tunizi) / Shqipëroi: Vasil Çuklla   Wed Apr 20, 2016 5:38 am
Poezi nga Gregori Colbert ( Tunizi)


Gjithshka do të ish mrekulli
nëse nuk vdisnim me sytë tejet-hapur
nëse nuk do të baresnim kënd më kënd
të rrejtur, se gjasme...
''Tokë e Amëshuar'', është ky vend...
nëse s'kryqëzonim ëndrat tona
me gozhdë, në kryqe të drunjtë!
Ndoshta dielli, të kapte Zenithin
muajit Nëntor, sigurisht
ndoshta, dejet të rimbusheshin me gjak
dhe pëllëmbët e duarve, ti kishim të ngrohta
si prekje prindërore
si bukë erëmirë
dhe jo, porsi buka farmak...
Gjithë detet
falin shpirtin në vjeshtë
tok me to fal shpirt, shpirti im
për çdo ditë vdes edhe unë...
brenda meje më varros, pambarim!


Shqipëroi: Vasil Çuklla
_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Gregori Colbert ( Tunizi) / Shqipëroi: Vasil Çuklla
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Nënat e Trojeve të Shqipërisë - Poezi - 'Mejreme Gjocaj - Agim Bacelli'
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: