Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Pullumb Ahmeti

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Pullumb Ahmeti   Tue Feb 02, 2016 10:34 amPoezi nga Pullumb AhmetiIMAZH APO ËNDËRR


Buzëmbrëmjes pija ngeshëm një kafe
futur në botën time bisedoj me poezitë
horizontit përskuqur diellit mbas darke
syve më shfaqesh imazh,ëndërr a dritë.

Rreshtave të poezisë ecën e përndritur
shtigjet gjen s'më qëndron për një çast
ëndërr Penelope netëve thurur ç'thurur
a Helenë bukuroshja Trojën ke lën pas.

Mbretëresha Teutë dalë nimfë prej detit
a je zanë mali kërkon Gjergj Elez Alinë
ç'far të shtyn endesh natës prej sikletit
shpirtit mban Argjiron që kërkon fëminë?

Mbeti kafja përgjysëm ftohur e pa pirë
hyjnesh më bëhesh tretur me poezinë
vasha Suljote hedhur nga shkëmbinjtë
a je Maro Kondë Labërie fluturon e lirë!?

Në sytë e shqiponjës qëndisur flamurit
gjithë dritën e shpirtit derdhi Marigoja
nëpër fushbeteja s'i shkëputesh burrit
hap më hap me ty ëndrrash udhëtoja

Eh,si një sorkadhe zhdukesh në lëndina
shtojzovalle ëndrre më kërcen me erën
shpirti flak shpërthen sytë shkrepëtima
ç'u ngrita nga vendi shkova hapa derën.

Hapa pa e ditur,gjithë fletët me kureshtje
vasha sa kisht' ardhur shkrirë me poezinë
kthehem rrëmbej penën,thura disa vargje
imazh apo ëndërr,ah thjeshtë një vetëtimë.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Pullumb Ahmeti
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: