Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
April 2017
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 51 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Griselda Doka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 739 artikuj v 636 temat
Sondazh

Share | 
 

 Programi aktiviteteve letrare të Kongresit I Internacional "Pegasi" Albania që do zhvillohet në qytetin e Gjakovës.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 44
Location : Albania

MesazhTitulli: Programi aktiviteteve letrare të Kongresit I Internacional "Pegasi" Albania që do zhvillohet në qytetin e Gjakovës.   Thu Feb 09, 2012 8:57 am


Lidhja Ndërkombëtare e Poetëve, Shkrimtarëve dhe Artistëve “PEGASI” ALBANIA

The International Association of Poets, Writers and Artists “PEGASI” ALBANIA

Universiteti Vitrina

Jemi të gjithë Ëngjëj...Ejani të bashkojmë krahët dhe të fluturojmë së bashku...Fluturimi starton nga qyteti çudi.
“Pegasi”, simbol i muzës. “Pegasi”,yllësi e ndritshme në univers. “Pegasi”, dritëthënie në shpirt.
NË DATËN 20 -24 PRILL 2012, LIDHJA INTERNACIONAL PEGASI ALBANIA , NE BASHKEPUNIM ME UNIVERSITETIN VITRINA ORGANIZOJNE :
KONGRESIN E PARE NDERKOMBETAR
"MUZA POETIKE PEGASI 2012"
me temë :
“UNIVERSIALITETI I VLERAVE NE LETERSI DHE ARTIN BASHKEKOHOR"
me pjesmarrje :
“TE AUTOREVE KOMBETARE DHE NDERKOMBETARE”
përkatësisht:
NE DATEN 20-21 NE TIRANE / AMBIENTET E UNIVERSITETIT VITRINA
NE DATEN 22 NE GJAKOVE

NE DATEN 23 NE PRISHTINE
me program :

REFERIM TE KUMTEVE NGA SIMPOZIUMET E ZHVILLUARA 2008 – 2011

PERSHENDETJE NGA PERSONALITETE TE LETERSISE KOMBETARE DHE NDERKOMBETARE

PROMOVIM VLERASH HISTORIKE DHE EKOTURISTE ME RASTIN E 100-VJETORIT TE THEMELIMIT TE SHTETIT MODERRN SHQIPTAR (vizita dhe guida poetike, takime me krijues, panaire libri, ekspozita pikturore, homazhe për personalitetet e historisë dhe letërsise shqipe :Durres, Krujë, Lezhë, Shkodër, Kukës, Gjakove, Prishtine)

MANIFESTIME POETIKE , KONCERTE DHE SHFAQJE DOKUMENTARESH NGA SIMPOZIMET NDERKOMBETARE TE ZHVILLUARA DHE PREZANTIMET E KREATURAVE “RRUGETIM PEGASI INTERNACIONAL 2010-2012”

DHENIE TITUJSH DHE SHPALLJE E FITUESVE TE KONKURSIT PEGASI INTERNACIONAL


DITA E III GJAKOVE

"PLEJADA HISTORIKO - LETRARE - KULTURORE, RRUGETIM PEGASIAN" NE KUADRIN E 100 VJETORIT TE SHPALLJES SE PAVARESISE KOMBETARE" , NE BASHKEPUNIM ME UNIVERSITETIN MODERATOR "VITRINA " DHE BASHKITE E KOMUNAT ...

NJE PLEJADE E PA APLIKUAR NDONJE HERE , POR NJE IDE LIDERATORE E TRIBUNALIT PEGASIAN....
SHKRIMTARET , POETET DHE ARTISTET, PJESEMARRES NE KONGRESIN E PEGASIT DO TE KEN E FATIN QE TE MARRIN PJESE NE NJE VEPRIMTARI TE TILLE NE QYTETIN E GJKAOVES, DEGE E CILA DREJTOHET NGA POETJA, STUDIUESJA DHE PERFAQESUESJA DINJITOZE, MEVLYDE SARAÇI...


"PLEJADA HISTORIKO - LETRARE - KULTURORE, RRUGETIM PEGASIAN"

KY TREGIM QE DO TE ZHVILLOHET NE QYTETIN E GJAKOVES / KOSOVE DHE DO NGJASOJE ME NJE LEKSION TEORIKO- PRAKTIK I REALIZIMIT TE KESAJ IDEJE TE MADHE ..

ÇELJA E KETIJ SIPARI DO NISE ME:

PRITJEN NGA KRYETARI I KOMUNES SE GJAKOVES TE KONGRESISTEVE TE PEGASIT... DHE FJALA E TIJ E MIRSEARDHJES...

FJALA E MIRESEARDHJES SE KRYETARES SE DEGES SE LNPSHA "PEGASI" GJAKOVE , ZONJES MEVLYDE SARAÇI...
dhe te perfaqesuesve te tjere te Pegasit nga vendi dhe Bota...

Ky event eshte veprimtari e perbashket e Lidhjes Internacional "Pegasi" Albania dhe Komuna e Gjakoves, dhe ka ne fokusim kuadrin e100 vjetorit...


Ky event do te zhvillohet per here te pare ne Kosove dhe ka per objeksion :

Nje panair Ekspoze te librit te te gjitha periudhave te krijuesve te Gjakoves, e cili do hapet ne ndonje salle te madhe, mundesisht Biblioteka e Gjakoves....
Nje ekspoze e rrjetit mediatik te dikurshem dhe te tanishem te Gjakoves dhe roli publicistikes kosovare...

Prezantim i historie se Gjakoves gjate shekujve ne te gjithe kompleksitetin e vet:
historik, patriotik kulturor, social , arsimor, letrar me nje film metrazh i shkurter...

Ekspozite e tradites se mjeshterise gjakovare, artit kulinar, e tjere.

Sfilim i veshjeve te tradites dhe me prezencen e Hajrie Maçit, "STUDIO MAÇI"

Ekspozite pikturore te piktoreve te Gjakoves dhe me pjesemarrje te piktores Flutura Maçi Tirane

Konference shkencore (evidentim i disa figurave kryesore te Gjakoves, paraqitje me kumtime te shkurtera dhe metoda te gjetura
Figura te medha krijuesish te Gjakoves , prezantim i shkurter i tyre, dy tri kumte
Vleresime per figurat kulturore dhe historike te qytetit te Gjakoves

Homazh : VIZITE NE MUZEUMIN E GJAKOVES DHE TE MURI I DHIMBJES

MITING LETRAR I NXENESVE TE PERZGJEDHUR, KRIJUES TE GJAKOVES M E POEZI NGA GJAKOVA , KOSOVA DHE SHQIPERIA

RECITME NGA POETET PJESEMARRES NE KONGRES

DREKA PER PJESENARRESIT


VIZITE E KONGRESISTEVE NE QYTETIN E GJAKOVES ,
" HAPESIRAT E NJE QYTETI DINAMIK DHE KONTRIBUES NE HISTORINE KOMBIT SHQIPTAR"

MBASDITE:

KUMTE TE PROGRAMIT TE KONGRESIT , SIPAS PROGRAMIt TE PERCAKTUAR DHE SHFAQE KONCERATLE , ANSAMBLIT PER PJESEMARRESIT NE DITEN E PLEJADES...KRYESIA E LIDHJES
SE POETEVE , SHKRIMTAREVE DHE ARTISTEVE INTERNACIONALE
“PEGASI”ALBANIA

PRESIDENT
KRISTAQ F. SHABANI IWA.WPS

KRYETARE PEGASI KOSOVA
HASIJE SELISHTA (KRYEZIU) WPS

KRYETARE E DEGES "PEGASI" GJAKOVA
MEVLYDE SARAÇI


SEKRETARI PERGJITHSHEM
AGRON SHELE IWA;WPS


UNIVERSITETI VITRINA
LEONARD VLASHI

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
KozetaFemale

Join date : 16/02/2012

MesazhTitulli: Re: Programi aktiviteteve letrare të Kongresit I Internacional "Pegasi" Albania që do zhvillohet në qytetin e Gjakovës.   Thu Feb 16, 2012 10:15 am

Suksese gjithmone "Pegasit" International, ne rrugetimin emocionues e frymezues, drejt Kongresit ne Tirane e Kosove...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Programi aktiviteteve letrare të Kongresit I Internacional "Pegasi" Albania që do zhvillohet në qytetin e Gjakovës.
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kristaq Shabani:Personalitetete te etikes dhe te mirefillesise letrare marrin pjese ne Simpoziumin Nderkombetar 'MUZA POETIKE PEGASI 2011..." ME OBJEKT "LIRIZMI NE LETERSI DHE RRUGETIM PEGASI INTERNACIONAL"[/
» Një letër nga miku Kristaq Shabani:‎10 vjet revistë letrare “Keleno”
» Kristaq Shabani:RRUGETIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL-I fokusuar POETI Tahir Bezhani
» Kristaq Shabani:RRUGËTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL-Drita Maxhuni
» Kongresi i Berlinit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese-
Kërce tek: