Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Luan Maloku

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Luan Maloku   Tue Jan 19, 2016 9:14 amPoezi nga Luan Maloku
NËN STREHË TË SHTËPISË


Trishtime të shumta
Në Itakën time të bukur

E gjitha katandiset
Çrregullimeve të pa fund

Satanët rrokullisen
Dhe pengojnë jetën

Bota s’e lodhë dot kokën
Na vështron nga larg
Me syze të pluhurosura

Nën strehë të shtëpisë
Gjapri zi i shullërit
I gatshëm për xehërim

Hiqet zvarrë shpirtshkreti
Që pushon ndër dhëmbë
E ne mezi qëndrojmë në këmbë.
ATENTATE SHPIRTËRORENë Kosovën tonë
Toka digjet
Zjarr e flakë
Retë e zeza qiellin
E përshkojnë

Në sy pëlcet gjaku
Kohë e pa kohë
Dielli të vritet para syshë

Kosova po vuan sot
Se në portë trokasin
Të lodhur langonjtë e zi

Më mbeti shpirti pezull
Kur të pashë të përgjakur
O Zot i madh sa turp...!

Sa vështirë merren vesh
Në mes veti vëllezërit
Kudo po hapin
Plotë varre të gjalla

Vendi im me shumë plagë
Në zemër i plagosur
Nga shpirtra të mallkuar

Ndoshta na liron kllapimi
Nga errësira që na mbulon
Me atentate shpirtërore.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Luan Maloku
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: