Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Skënder Braka

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Skënder Braka   Sat Jan 16, 2016 1:00 pmPoezi nga Skënder Braka

Shpirt Gruaje


Shpirt Gruaje. Livadh i pafund, mbjell me dashuri.
Kështjellë vuajtjesh e rrethuar plisash të zinj.
I qelqëti zëri yt, mbush hapsirat e kthjellta.
E gatshme për të notuar mbi pirgje kalbëzimesh.
Përmbytje kënetash,dhe intigash thurrur kuvlive të errëta.
Shpirt gruaje.ti je gjëmim dhe varr pabesish.

Pabesia ime, në qiell të plumbtë tu shndërrua.
Por ti me shpirtin vajtonjës të natës bëre paqe.
U ngrite mbi ngashërimet e tua të thella, të gjata.
Viktimë nuk re e ditës së zeza, të trish si nata.

Si toka e zbrujtur shirash,
trupit, sythet e dimrit ndjeve të të çelnin.
Me ofshamë dhimbjesh tej e tej mbushur vrapove,
duke gëlltitur copëzat e bukës së hidhur,
rrugëvë të pashtruara, kaldrëmeve të përbaltura.

Krahtë e ndrojtur ia ndere vegimit të një porte
Pa iu shmangur cakut të një rrugëtimi të vështirë,
duke përshkuar pafundësi të thella haresh të trishta.
Kokën se ktheve kurrë prapa.
Sikur doje të harroje emrin tim të njelmët,
emrin tim të ndyrë.

O Shpirt, i vërtetë gruaje, me mbretëri magjepsëse.
Si kamë më ngule gjoksit vajin e thekshëm të Ajkunës.
Mbërthyer mes hekura të ndryshkur kangjellash.
Isha unë që doja të rrëzoja, prej poltronit të princeshës.
Madhështia jote m'u bë freri i egos,kapriçios dhe dhunës.

Tani shkatërruar prej pabesisë së paskrupullt zvarritem.
Ndaj largoma shkëlqimin e vdekjes së dëshpëruar !
Ngritur mbi pabesinë time të marrë,
vërtitëma brishtësinë tënde me valëzime të kaltëra.

Shpirt i papërkulur gruaje.
Jepëm një grusht shërim, të lutem!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Skënder Braka
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: