Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
October 2017
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Lola Shehi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Lola Shehi   Sat Jan 16, 2016 12:56 pm
Poezi nga Lola Shehi

VETËVETES, SOT…


Sa shumë qenkam mbushur sot, vullkan
Buza s’më qesh, shpirti-rebelim..!
Largohem qiejsh, si një re e vrarë,
Që thërret rrufetë për klithma me gjëmim…

Më kot harrakatem, askund nuk e gjej,
Ta shoh, ta prek, ta ndjej, ta kuptoj…
Veç stuhi dhe furtuna shoh gjithandej,
Me kot, veten time nëpër qiej kërkoj!

Kujtimesh, brengash, lotësh kristal,
Është arratisur…dhe s’di, vallë për ku…
Më shfaqet papritur, pa thënë asnjë fjalë,
Edhe unë i qëndroj heshtur, gjithashtu…!


Mos më thuaj...I shtrenjti im,jeta ime, nuk i ngjan jetës tënde
ndaj, jeta ime mos më thuaj aspak
kur brengave s`mundesh të më ndjekësh
kur s`e shpëton dot jetën time ngecur në lak
Joooo,mos më thuaj më jeta ime
tashmë,lodhur jam`, përsëritur shpesh ky togfjalësh
e di,ca të ashpër do të duken këto vargje
si re e vrarë ndihem sonte ,nuk kërkoj as të më falësh
Mos më mendo të fortë,jam veçse nje dritëz e vogël kandili
që pikës s`fundit t`vajit e lodhur lëkundet
jam veçse një filiz i brishtë,një fijëz e hollë peri
që pakëz ta tërheqësh, rrezikon të këputet.
Ahhh kjo e bekuar jetë, na qenka një det i trazuar
ne, qenkemi ca varka të vogla që lundrojmë mbi të
kur befas na përmbys ndonjë dallgë e tërbuar
pa frymë ,ashtu me shpirt e pa shpirt... bregut na lë...


RREBESH…Ngjitur rrobat trupit nga ky shi rrebesh,
Ftohtë nuk paskam, shpirtin e kam larg…
Koha rrotull meje ecën e përhumbur,
Nuk e ndjen aspak, lagur është një vajzë…
Çadrën telkëputur ja rrëmbeu era,
Larg ja vidhisi…s’dihet…se për ku...
Unë mendoja ty ndër të tjera,
Shpirtin tënd rrebel…gjithashtu...
E vështroja në sy qiellin e sterruar,
Iu drejtova ashpër me të rreptin varg:
“Ti rrebesh i egër,qiejsh i tërbuar,
Dashurinë time…dot…s’e lag.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Lola Shehi
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Sabit Rrustemi sjell dy poezi të poetit të ndjerë Rexhep Elmazit
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: