Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga (Hamdi) Erjon Muça

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga (Hamdi) Erjon Muça   Sat Jan 16, 2016 12:47 pm
Poezi nga (Hamdi) Erjon Muça***

85Varrezat e ndjenjave janë mbushur,
me hibride metaforash anemike,
të kapërthyera si krijesa të sfiltuara,
nga anoreksia shpritërore e njerëzimit,
të tërhequr nga drejtpërdrejtshmëria,
patetike.
Rjetat e getave lundrojnë në ekstazën,
e si përbindësha shpellash maskarojnë,
brishtësinë e mrekullueshme peotike,
që fshihej pas çdo prekje veniale,
pas çdo naiveje puthje rritur mes ëndrash,
që tashmë të mbytura,
lëngojnë.
Idhujt e vjetër të mendimit të virgjër,
nga pluhuri shekullor dergjen të mbulura,
mbi ta lëvizin këmbë barbarësh,
në mendjen e tyre banaliteti lulëzon,
mes orgjishë euforike prej shpellarësh,
e istikesh kafshërore,
të harbuara.
Maskra ska të ndalur në këtë epokë,
gjaku derdhet rrugëve për dhimbje time,
dehja prej tij ka pushtuar këtë dimension,
që endet rrugëve ë kërkim të identitetit,
e shqyhen shqyejnë pa kërkuar të kuptojnë,
rëndësinë e të qënit delikat edhe në prekje,
mjafton lakuriqësia,
pa shumë pretendime.
Amfiteatri është hapur e në arnenë,
ajo qëndron shveshur e grisur pret,
tashmë ka mbetur vetëm akti final,
pas përdhunimit të hapur mes të dehurish,
njëqelizorësh të evoluar mbrasht,
dhimbjen e sajë vetëm vdekja,
e tret.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga (Hamdi) Erjon Muça
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: