Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Sadbere Gagica Spahija

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Sadbere Gagica Spahija   Sat Jan 16, 2016 12:43 pm
Poezi nga Sadbere Gagica Spahija
ME DHIMBJEN


S’dua të takohem kurrë
Në asnjë varg e fjalë
Jam lodhur nga pritja
Buzëmjati frymëzimi im
Do vij me buzëqeshjen
Rëndë hapërova mërgimeve
Mëngjesit thurja çdo ditë portretin
Vendi im kryqëzuar i ke udhët
Dikush jeton me dy ëndrra
Unë ëndrrat i kam harruar moti
Ndoshta do të zgjohem kur të shoh
Dielli im sybukuroshi flakëruar stinësh
Me dhimbjen s’dua të takohem kurrë!
SYTË


Mashtrojnë edhe engjëj
Nata nuk vjen çdo herë
Si hyjneshë nëpër fjalë
Udhët janë përplot të panjohura
Shpirti do tinguj melodie
Mbi kitarë malli
Sa herë matem në peshore stine
Shndërrohem në lule pranvere
Nuk e di kush do t'i puthë
Këto petale buzësh si trëndafil
Më ndjej nëse s'isha Unë
Ajo këngëtarja që digjesha për një varg dashurie
Koha paska shumë sy!

TË KËRKOJ!Te ura e vjetër
Në legjendën e thurur,
Uratën e gruas...
Mbledh ëndrrat e mia
Mbështetur në atë gurë thepisur!!!

Dëgjoj melodinë e dhembshur
Fyell të një bariu
Udhëve të mërgimit
Bashkë me heshtjen
Kërkoj!!!
Skajeve të jetës.

Hieroglifësh, kalldrëme të boshatisura,
Ku je fshehur sonte fati im!?

Në cilat dallgë lundron varka ime
Ku? Era flokët mi dredhë
Si ëndrrat e shekujve un të kërkoj!
Liria ime bregut të vetmisë
Bonjake e shekullit që ma s’duroj!!!
Larë me gjak Dëshmorësh, të kërkoj!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Sadbere Gagica Spahija
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: