Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Xhemajl Rudi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Xhemajl Rudi   Sat Jan 16, 2016 10:23 am
Poezi nga Xhemajl Rudi
Tre varre në pritje


(Në 18-vjetorin e rënies së dëshmorëve

Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka)Tre varre,
tri shenja,
në tre gurë.
Tetëmbëdhjetë vjet qëndrojnë pritjeve,
në krahët e shqipeve të barten,
të prehen dheut të lindjes.
Eshtrat kanë mbështetur
në supet e mallit të atdheut.
kosova,me dëshmorët e shumtë,
i presin përvit,për muaj e përditë
Tre yjet.
I ka lënë tri vende,
në mesin e tyre,
për të tretë.
Aty sipër dheut kanë vënë
tre gurë,
tre qirinj,
me tri kurorë.
Kosova në pritje,
tre varret presin,
sa lodhje për të arrirë pikëpjekjen!
Ndërkohë që të tretë
janë në të tashmen
e çdo kohe të kombit.


Botuar me 2001.Tiranë.bt,,Shqip``redaktor:Shaban Sinani
vellimi poetik " Dheut pjesën e vet"

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Xhemajl Rudi
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhemajl Rudi:Dy poezi
» Xhemajl Rudi: Arben Veselaj-Intervistë:Me-Fatos Kongoli,
» Dyshohet se me armën që u vra Xhemajl Mustafa, u plagosën edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: