Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Skënder Lazaj

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Skënder Lazaj   Sat Jan 16, 2016 8:49 am
Poezi nga Skënder Lazaj

BOTA JONËKemi vite e ndoshta shekuj që njihemi
zihemi, duhemi, si të gjithë kur bjen në dashuri
por sa herë që sy më sy, ne shihemi
aq herë tek njëri- tjetri, zbulojmë një planet të ri!


Me pasion e eksplorojmë, milimetër për milimetër
atë botë të re, zbuluar mes syve planet
kthehemi të rinj, edhe njëher tjetër
dhe ribëjmë botën tonë, at' botë të quajtur jetë!
SHPESH TË NGATRROJ ME HËNËNYjet prej qiellit kan rënë
Si kuror të rrin mbi kokë
Hëna netëve del e ngrënë
Dritën të derdhë mbi flokë!

Nëpër ëndrra hyn e del
Porsi hëna nëpër natë
Ti shpupuris e përkëdhel
Ato flokët e tua të art' !

Pa filloj ti thur gërsheta
Të pafundmet, si litarë
Për to thura mijëra rreshta
Në t'pafundmet netë zgjuar!

Kurse ti më thurje ëndrrat
Kur më vije natë për natë
Ndaj shpesh i ngatrroj femrat
Me hënën që rri qiellit lartë!

Prandaj dhe her pas here
Dëshirat si hënës ti shprehë
Ti vezullon me vezullim perle
Fokët me dritë hëne i krehë!
IKËN MORE IKËN


Ikën more ikën
Muarën arratin
Kërkojn Amerikën
Kërkojn Gjermanin!

Dritë në fund tunelit
S'duket asnjë çikë
Ndaj rrugëve të kurbetit
Veç ikë e ikë e ikë!

Me grrahmën e fundit
Shpresa po jep shpirt
Ndaj shqiptari i fundit
Po kërkon të ikë!

Në eshtër ndjen thikën
Ndaj nga sytë- këmbët thyen
Vendi tyre u fut frikën
Ndaj kokën pas se kthyen!

Të tmerruar ikën
E lan Shqipërin
Gjer në palc frikën
Edhe varfërin!

Si s'ndaloi eksodi
Njëher për shqiptarët
Të jetonte robi
Ku lindën të parët.

Se Shqipërin e ligën
Kusarët makutët
E shohin si shtrigën
E rrjepin kopukët!

Kopukët e rropën
Zonjën, Shqipërin
Natën i hapin gropën
Ditën i bëjn varrim!

Zuzar dhe kopuk
Rrënuan Shqipërin
Të shumtët s'kan bukë
Ca u bën zengjin!

E therrën e rropën
Dhe gjakun ja pinë
Thërrasin Europën
Na prit se po vimë!

Atje politika
Ha plaçkit e vrit
Ah ju rëntë pika
I mallkoj me shpirt!

Nëpër këtë vorbull
Ujku ha njerinë
Mjer ti o popull
Mjer populli imë!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Skënder Lazaj
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: