Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Jeton Shehu

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Jeton Shehu   Fri Jan 15, 2016 9:48 am

Poezi nga Jeton Shehu

Pas ëndrrës ...


... Një jetë duke kërkuar pak vend në diell',
dhe pse e drejtë e imja ekzistenciale,
në kët' botë,
ku dhe Perënditë e saj banojnë në qiell,
Në kët' vend,
ku u mundën, u gjunjëzuan dhe malet !...

Mos vallë të denova me ëndrrën time ?...
... Më thuaj, mos të lëndova vallë ?...
... Si munde t' më shterësh dhe mendimet,
a thua se nuk jam njeri i gjallë !...
... Botë !!!...

... Çfarë është e gjithë kjo ?!...
Nëse jo një komedi e shthurrur, e perëndive shaka,
Të vish në jete dhe të t'duhet të luftosh,
e të t'thonë se për të gjithë vend nuk ka !...
Çfare është kjo ?...
... Unë ç' farë dua këtu ?...
... Të endem përkulur,
prej mllefit në gjunjë ?!...

Gjithmonë aty jam,
aty mbeta e dashur nëse kërkon të më gjesh,
banor i përhershëm në botë ëndrrash,
Nëse do vish, të lutem më buzëqesh,
se do ta kem mall e do t' ma ketë ënda !....

... E shtrenjta plagë, dhimbja ime e ëmbel,
që brenda kësaj bote, u bëre e imja botë,
nga buzeqëshje e thyer, shtangur në sy,
m' u ktheve në bulëz, në një pikë lotë .

... E përlotur buzëqeshje,
aty do të më gjesh, do t'jem' një ngjyrë,
një hije malli në tënden fytyrë,
një rrudhë ndoshta,
vërtet s'e di,
ëendësi ka e dashur që do t'më gjesh aty !....

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Jeton Shehu
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: