Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Ramiz Kuqi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Ramiz Kuqi   Fri Jan 15, 2016 9:38 amPoezi nga Ramiz KuqiÇDO DITË TAKOHEMI


Nëpër udhët e zjarrit
Ecim vetikalisht
Në dorë mbajmë nga një flamur
Flamur vegjëlie
Shpalosim ëndrrat e natës
Përgjumur na zë ora
Mbi shkronja malli
Kur ikim nga kjo betejë
Mbi xhama bien pika shiu
Të ftohta akull
Të na zgjojnë nga kjo llahtari
Çdo ditë ikim takohemi
Mes rreshtash ruajmë sekrete
Si deti
Që kokë e këmbë
Nuk ia pamë kurrë
Këtij deti
Dallgët i ka bërë mikesha të shtrenjta
E s'duron t'ia prek askush
Në dyluftim del me oqeane
Ta ruaj syzezën belhohën
Çdo ditë takohemi?!

MOTIV MIGJENIANSi kokrrat e misrit në thasë të hirtë
Endemi nëpër shkallët e Enteve sociale
Me nga një najllon letrash në dorë
Shpalosim biografitë nëpër vargje stinësh
Dimrave të acartë
Si nëpër rreshtat e Legjendës së Migjenit
Në Abaetaren e Shkronjave, mësues të popullit
I kujtojmë duart e mërdhira të Lulit
Nëpër bodrumet kur dritë s'kishte
Dikush vjen me flokë të thinjura
Tjetri me shkop në dorë
Me syza të trasha xhami
Presim në rresh një nga një
Të heshtur
Pa bërë asnjë zhurmë
Si kokrrat e misrit në thasë të hirtë
Për disa lekë më shumë
Ne
Si të " Mjerët " e Viktor Hygos
Nga një dritare e vogël
E shohim botën me shumë sy
Ta sogjojmë këtë qiell
Qiell me zogj krahletë
I bart çdo erë hapësiarave të pafund
Motiv Migjenian!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Ramiz Kuqi
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Bibliografia e Ramiz Kelmendit
» Ramiz Dërmaku:KOSOVA, TAHIR ZEMAJ DHE KORBAT E KOMBIT
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: