Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
October 2017
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Pilo Zyba

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Pilo Zyba   Fri Jan 15, 2016 9:02 am
Poezi nga Pilo Zyba
E MADHE LONDRAE madhe Londra,me fabrika dhe me T.V.
Rrugë me drita dhe me pallate alabastër.
Por shumë gjëra të miat nuk i gjën në të,
Shëmbull,lugë,pirunë,fabrika Gjirokastër!

E di,do qeshni dhe,do më lëshoni rromuze:
“Kur ka të tjera më të mira, ato përse i do”?
Tallja juaj si një litar i gjatë, e si një tërkuzë,
“Iku dhe Pilua për lesh, sot këtë po e shoh”!

Por “talljes” tuaj i vendos thikën e prehur,
Sepse prandaj e mbaj në Londër,në shtëpi.
Ajo, përmbi mendimet e marra rri e ngrehur,
Dhe pret me mase,me mënd, Alla Shqipëri!

Sepse me thikë e me lugë në guzhinën time,
Nga dita që mora rrugën e gjatë,në botë ika,
Në dhjetra shtete, e nëpër dhjetra mërgime,
Në guzhinë edhe burrëri, nuk ika nga tradita.

Mishi i qëngjit, furrës por dhe në hell mbeti,
Nëpër shekujt,që të huajt na e bënëë benë.
Dhjamin e trupit me dhunë na e shkriu, treti,
Por në epoka nuk mohuam fenë e atëdhenë.

Prandaj pirunë, lugë i kam marrë në Londër,
Nga shtëpia ime e gjyshit,gjyshes dhe nënës,
Herë trokas mbi tryezë,si mbi daulle për lodër,
Të shikojë nga lart dëshmitarja,drita e hënës!

Këto që ndodhën botës rrumbullake,të madhe,
Në tryeza ministrash, në pallate dhe në parqe,
Dua ti shijoj, të flas, të qesh dhe të ha pa naze,
Si në pjatën traditë të të parëve,alla Shqiptarçe!

Prandaj lugë,pirunë,thika i mora nëpër mërgime,
Që të jetoj,mas,pres,e të ha sipas mënyrës time!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Pilo Zyba
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pilo Zyba: INTERNETI KOHA DHE PASIONI - nëpër faqet poetike në Facebook -
» DY LIBRA TË SHKRIMTARIT PILO ZYBA, NË GJUHËN GREKE
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: