Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Ollga Selmani

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Ollga Selmani   Fri Jan 15, 2016 7:10 amPoezi nga Ollga Selmani
Heshtja jonë


Heshtja jonë, e pa bujë e pa rrëmujjshme,
si këto re puplore ndër qiej blu,
ecin të pafjala, dy e nga dy, aty e këtu.

Të lehta puplore ashtu siç janë,
nuk sjellin as shi ,as breshër,
as qeshin, as qajnë.

Si konture lëvizëse si ato re,
që shndrrohen në figura vizatimesh
të ndryshme, të çastit, nga piktorë të mëdhenj.

U tjetërsuan qiejtë


U tjetërsuan qiejtë hidhërimesh.
U mpinë të gjithë dhe ngrinë krejtë.
Tani dëborë bie kësaj ane.
Pak më i ftohtë, ky dimër, erdh.

Zbardh e gjithë rruga tej e tej.
Zbardhet gjitheçka përmbi çati.
Hëna është zbehur pak më tepër,
në cep të qiellit, vetëm rri.

Na zuri dimëri të larguar.
S’ka zëra dhe as gjurmë gjëkund.
U tjetërsuan qiejtë fare.
Në rrugë, dëbora, shtron më shumë.

Pa asnjë pengesë


Ditë dimëri me diell.
Ajër trasparent.
Duket, sikur do kalosh në botën tjetër,
pa asnjë pengesë.

Qiejtë duken tërheqës.
Shikimi depërtues pa koment.
Ndrisin xhamat e qiellit,
në pritje, për festë.
E shohVetëm dielli s'më ka tradhëtuar akoma.
Vjen e ikën, përzemërsisht.
Ma ngroh zemrën si tokën, si detin,
ma zbut shpirtin nga egërsitë.

Kur largohet, për pak, ndonjëherë,
e rruga e çon tutje, për kushedi,
e shoh si tronditet qielli vrapesh,
e shoh tek vjen, me tjetër shkëlqim._________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Ollga Selmani
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: