Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Robert Mavro

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Robert Mavro   Fri Jan 15, 2016 6:34 amPoezi nga Robert Mavro
***


Monedhat të ngrohin xhepin
Të humbinn nga çdo ndjenjë
Por pa to s' je shumë i denjë
Për to dhe lëkurën të rrjepin!

Kur si kishe, ishe njeri vërtet
Kishe zemër e kishe shpirt
Pas parave ndjenjë mos prit
E nuk do të lënë më të qetë!!

Sa lezet verdhushkat që ndrijnë
Oh sa bukur që tringllojnë
Ç' zë të ngrohtë që lëshojnë!
Por veç zemrën ta përpijnë!!

Humbet ndjenja kur hyn paraja
Të ftoh si akull e të ngrin
Ajo ftoh dhe vet dashurinë
Sa i qetë është fukaraja!!!!

Me to i vë zjarrin miqësisë
Është bela që s'ka shërim
Të bën forcë e të bën trim
Por është helm'i dashurisë!!!

A do ta pish kupën e hidhur
Të duash ato që janë pa ndjenjë
Për zemrën më s' je e denjë
Kur me monedhat je e lidhur!!!

Të pushton ndjenjat në çdo skutë
Dashurinë ta zhduk si me magji
Të shuan çdo zjarr në gji!
E të bën "prostitutë!!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Robert Mavro
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: