Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
November 2017
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Donika Paci

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Donika Paci   Sat Aug 15, 2015 4:40 amPoezi nga Donika Paci
PËRQAFOMËKur shpirti vuan,përqafom
mos më lër të mbytem,
më shumë pranë vetes afrom
me zjarr dashurie shtrëngom .

Mos më quaj të marrë
tëndin përqafim e dua ,
puthmë në balle
pa frikë thuam : te dua .

Përqafom me mall të prushëruar
brënda vetes këtë ndjenjë mos e mbaj ,
se me shpirt te përvëluar
edhe dimri bëhet Maj .
GJITHCKA GRIGri bota në pafundesi
gri zemra në të ëmblen dashuri ,
gri shpirti në pafajësi
gri,gjithçka gri .

I TREMBËM ZEMRËS


Nuk u trembëm largësive
por zemrave akull,kur janë pranë,
nuk i trembëm detit të egërsuar
i trembëm zemrës kur ngre dallgë...
Nuk i trembëm qiellit gri
që rrufehedh e vetëtin
i trembëm tëndit det
mbushur me trishtim !
CA FJALËLehtë pëshpërite ca fjalë
jo të vjeshtes në agime,
por si lulet në maj
kur "flasin" ëmbël në gjelbërime .

Lehtë,më pëshpërite ca fjalë
si të hënës ca vështrime,
e ngrohtësine përcolle ngadalë
deri në zemër të zemrës time .

NË PRITJE


Në pritje finishi jam verbuar
betimit ulur gjunjëzisht ,
kot më thanë ,ke shpresuar
në rrahje fallso dashurish .


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Donika Paci
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: