Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
September 2017
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 52 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Monika Molloholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 740 artikuj v 637 temat
Sondazh

Share | 
 

 SHQIPTARI E SHQIPËRI, MES STUHIVE TË KËTIJ MOTI... / Nga Rami Kamberi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 44
Location : Albania

MesazhTitulli: SHQIPTARI E SHQIPËRI, MES STUHIVE TË KËTIJ MOTI... / Nga Rami Kamberi   Fri Aug 14, 2015 8:57 am

SHQIPTARI E SHQIPËRI, MES STUHIVE TË KËTIJ MOTI...


Nga Rami KamberiDuke ikur nga jeta, jermi e vdekjes po na mbyt
Pak nga pak me fjalë, lumë ata, që këtë botë harrojnë e tej saj mendojnë
Trishtueshëm, agoni e zjarrit nga ferrit, na kap në fyt
Na ikin parajsat mbi dheun e atdheut, me to djallet e botës mbretërojnë
Djersë e gjak, ndër mote
Që i lamë nën lëkurën e truallit, për të rilindur shqip, mes kryqit e hënës
Na i terr, gjuha e kësaj bote
Bashkë me rrugët e gjata për të rikthyer lulëkuqen e parë, gjuhën e nënës
Flamuj e flamuj, që kurrë s’na i kanë parë sytë, na valëviten mbi kullë
Në emër të Allahut e ca në emër të Krishtit, sikur ne nuk besojmë në Zot
Shkelim mbi fisnikërinë tonë e Kanun, mbi krenari e besë e mbi flamur
Vishemi sikur gogolë, të na falen mëkatet, sipas Biblës e Kuranit, sot
Betohemi si dikur për komunizmin, për bashkimin e atdheut s’flasim dot
I kryqëzojmë inatet, shesim Komb dhe Atdhe
Duam ta ngimë urinë e syrit, me hajninë e shekullit, s’njohim as Zot e Fe
Përshëndetemi në gjuhët e huaja, të barbarëve, që shkelën mbi ne
Harrojmë dhimbjet e nënës, jetë e emër që na fali, të zotërojmë këtë dhe
Shkelim mbi gjakun e derdhur, namet e nishanet, që emrat i lanë dëshmi
Fe e shqiptarit është shqiptaria, Zoti na ka falur shqiptarë në Shqipëri
Lejojmë toka e bekuar të na rrudhet, shtati saj të kryqëzohet me kufij
Duke ikur nga e vërteta, jermi e vdekjes po na mbyt, jeta na tradhton
Lindjet e nënave shqip, në emër të Zotit, lavdi e djallit diku na i shteron
Zot o Zot, kjo pjellë e bekuar, shpatë drejtësie për liri, më thuaj si duron!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
SHQIPTARI E SHQIPËRI, MES STUHIVE TË KËTIJ MOTI... / Nga Rami Kamberi
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gold Ag publikon këngën ‘Shqiptari 2’, kritikon shumë figura ndër to edhe Kadaren dhe Lamën (Video)
» “Zhduket” shqiptari që fitoi 168 milionë euro në lotarinë belge
» 28 Nëntori është dita e çlirimit të Shqipërisë
» Dritan Ylli: Është koha të punojmë për Shqipërinë evropiane, zoti Klosi!
» Apostol Kotani: Shqipëria ishte i vetmi vend, ku nuk u persekutua asnjë hebre

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: