Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
May 2017
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 51 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Griselda Doka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 739 artikuj v 636 temat
Sondazh

Share | 
 

 100 vjet Shqiperi Sovrane

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
shaban cakolli

avatar

Male

Join date : 03/10/2012

MesazhTitulli: 100 vjet Shqiperi Sovrane   Wed Nov 07, 2012 10:21 am

SHABAN CAKOLLI

NJËQIND VJET SHQIPËRI SOVRANE

Stërnipat e Kastriotit
mbesat e Teutës
e bënë Shqipërinë
me majë pene,e grykë pushkës

Për Liri,kur jehoi zani
si trembi Sulltani
Veniciani

as shkja Dushani

Se kishin nderin
burrërinë,atdhedashurinë
të e bëjnë Shqipërinë


Boletini,Qemajli,Gurakuqi
djemat e kësaj nëne
Dridhën diplomacitë Europiane
për të drejtën tënde

Fuqive të Mëdha
u thanë,shkurt dhe trup
nuk ka ambicje,nam ,as kolltuk
Shqipërinë që e humbë

Shekujt i përmbysim
në emër të kombit e zotit
të plotësojmë
porosinë e Kastriotit

Nëntori i Vlorës heroike
ngjarëje historike
me Flamurin shqiptar në dorë
mjekrrën të bardhë si borë
Ismail Qemali me krushqit dasmorë
Pavarësisë i dha kurorë

Shqipëri është kjo tokë Kastrioti
në te jetojnë shqiptarët
mbi te është
veq Zoti

Rrojmë me dinjitet kombëtar
lindim dhe vdesim shqiptar
me vullnet të çelikt
këtu edhe Zoti flet shqip


E fjalët e Isës
i zoton brezëria
Ne jemi mirë
Kur është mirë Shqipëria.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
100 vjet Shqiperi Sovrane
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesë shekuj të sundimit osman u flijua vetëm gjuha shqipe! 500 vjet ndëshkim ndaj Skënderbeut, urrejtja vazhdon...
» Apostol Kotani: Shqipëria ishte i vetmi vend, ku nuk u persekutua asnjë hebre
» NGA HISTORIKU I NDËRTIMIT TË RRUGËVE AUTOMOBILISTIKE
» Xhorxh Gordon Bajroni, Poeti që u këndoi shqiptarëve dhe Shqipërisë
» Historia e lashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese-
Kërce tek: